HICKSVILLE HIGH SCHOOL
POST SEASON AWARDS
2016-2017

SPRING SCHOLAR ATHLETE TEAM AWARDS
VARSITY GIRLS TRACK

Varsity Boys Track
Varsity Boys Tennis
Varsity Girls Lacrosse
Varsity Girls Golf
Varsity Boys Lacrosse
Varsity Softball
Varsity Girls Track

SOFTBALL - PLAYOFFS
IRELAND NORMILE- ALL COUNTY
CARLY SCHULTHEISS –ALL COUNTY HONORABLE MENTION    
MAGGIE PANICO -ALL COUNTY HONORABLE MENTION    
ALLCONFERENCE – ALISSA BALETTA
SENIOR SCHOLER ATHLETE-GABRIELLA SPINELLA

BASEBALL- PLAYOFFS
PETER CAPEL – ALL COUNTY
ALL LEAGUE – TERENCE WONG   
ALL LEAGUE- AUSTIN MARS

BOYS LACROSSE
DOUG CHASE – ALL COUNTY
STEPHEN KETELSEN – ALL CONFERENCE/ ACADEMIC ALL CONFERENCE
CONNOR DALTON – ALL LEAGUE
GREG SHYNE – ALL LEAGUE

GIRLS LACROSSE-PLAYOFFS
ALLCOUNTY- KERIN HEUSER
ALL CONFERENCE – CAMERON ISNARDI
ALL CONFERENCE – ALEXA LOMANGINO
ALL CONFERENCE- PAIGE WALKER
UNSUNG HERO/SCHOLAR ATHLETE AWARD- EMILY JONAS

BOYS SPRING TRACK
ALL DIVISION -  ANTONIO AGUILLAR

____________________________________

WINTER SCHOLAR ATHLETE TEAMS
VARSITY GIRLS BASKETBALL
VARSITY GIRLS WINTER TRACK
VARSITY BOYS WINTER TRACK
VARSITY CHEERLEADING
VARSITY BOYS SWIMMING & DIVING
VARSITY KICKLINE
VARSITY GYMNASTICS
 
 VARSITY GIRLS BASKETBALL
ALL COUNTY - JULIA BENTREWICZ
ALL COUNTY / ALL DEFENSIVE TEAM - IJAH FLETCHER
ALL CONFERENCE  - ASHLEY YANOPULOS
ALL CONFERENCE- CARLY SCHULTHEISS
SCHOLAR ATHLETE - GURWIN JAMMU


VARSITY BOYS SWIMMING
ALL CONFERENCE- 200 YARD MEDLEY RELAY
ETHAN DONG, CHRIS KIM, JASON YANG, DHANUSH SIVASANKASAN
ALL CONFERENCE 400 FREESTYLE RELAY
BRIAN BINETTI, ETHAN DONG, JASON YANG, DHANUSH SIVASANKASAN
ALL CONFERENCE200 FREESTYLE RELAY
BRIAN BINETTI, CHRIS KIM, JASON YANG, DHANUSH SIVASANKASAN
ALL CONFERENCE- 220 FREESTYLE- ETHAN DONG
ALL CONFERENCE- 500 FREESTYLE- DHANUSH SIVASANKASAN
ALL CONFERENCE- 100 BACKSTROKE- ETHAN DONG
 

 
VARSITY BOYS BASKETBALL
ALL COUNTY - CONNOR McPARTLAND
ALL CONFERENCE- STEVEN PAVLAK
ALL CONFERENCE - AMRINDER SINGH

VARSITY GIRLS BOWLING
ALL STATE/ALL COUNTY- COLLEEN KINSEPP
ALL LEAGUE - RACHEL DEJESUS
ALL CONFERENCE - JENNIFER URBINA

VARSITY WRESTLING
All Conference -  113 lbs- Roheen Sahebzada
All Conference -  113 lbs- Guillermo Reyes
All Conference -   126 lbs- Harry Shoal
All Conference -  132 lbs- Jon Scully
All Conference -   170 lbs- Syed Shah
All Conference -   220 lbs Harkamal Singh
All Conference -   220 lbs- Tyler Krom-Power
 
 
VARSITY GYMNASTICS
Jessica Corrado
All County Vault
All County Uneven Bars
All County Balance Beam
All County Floor Exercise
John Curtis Club Award

Kayla Corbett
All County Vault
All County Uneven Bars
All County Balance Beam
All County Floor Exercise

Mackenzie Jennings
All County Honorable Mention Vault
All County Honorable Mention Uneven Bars
All County Honorable Mention Balance Beam

Molly Baer
All Conference Balance Beam

Angelica Golebiewski
All Conference Vault
Section 8 Spirit Award
 
 __________________________________________________________________________________________
 
 
 FALL SCHOLAR ATHLETE TEAMS
VARSITY GIRLS SOCCER
VARSITY GIRLS TENNIS
VARSITY BOYS CROSS COUNTRY
VARSITY BOYS CROSS COUNTRY
VARSITY CHEERLEADING
VARSITY GIRLS SWIMMING & DIVING
VARSITY KICKLINE
VARSITY BOYS VOLLEYBALL
VARSITY GIRLS VOLLEYBALL 
 
BOYS SOCCER
CONFERENCE CHAMPIONS
MATTHEW SLOAN - ALL COUNTY/1ST TEAM ALL LONG ISLAND/ALL STATE/ALL REGION/ALL AMERICAN
JIM STEEN AWARD - NASSAU COUNTY'S BEST PLAYER (2nd CONSECUTIVE YEAR)


STORM STRONGIN - ALL COUNTY/ALL REGION/ALL STATE/ 2nd TEAM ALL LONG ISLAND

CONNER McPARTLAND- ALL COUNTY
JOSE GILL-MEJIA - ALL CONFERENCE
STONE STRONGIN - ALL CONFERENCE
CHRIS ORTIZ- ALL CONFERENCE
RICHARD FARIA- ALL CONFERENCE
JON ROJAS- ALL CONFERENCE

BOYS CROSS COUNTRY
AARON LI- ALL COUNTY

BOYS VOLLEYBALL
CONFERENCE CHAMPIONS
PAUL DRAGO - ALL COUNTY HONORABLE MENTION
BILLY SULLIVAN - ALL CONFERENCE

GIRLS SOCCER
CONFERENCE CHAMPIONS
EMILY JONAS- ALL COUNTY/ALL COUNTY SCHOLAR ATHLETE
DANIELLE JONAS- ALL COUNTY/ALL STATE
KAYLIEGH GOODRICH - ALL COUNTY/ALL STATE/2nd TEAM ALL LONG ISLAND
SABRINA BELL-  ALL CLASSIFICATION
NICOLE ABENANTE- ALL CLASSIFICATION
DANA POETZSCH - ALL CONFERENCE
JULIA BENTREWICZ- ALL CONFERENCE

GIRLS CROSS COUNTRY
KERRIN- HEUSER- ALL CONFERENCE
HENA IFTKHAR- ALL CONFERENCE


GIRLS VOLLEYBALL 
CONFERENCE CHAMPIONS
KATHERINE MAHER - CONFERENCE COACH OF THE YEAR
EMILY MARKAKIS - ALL COUNTY
RAEANN DONG - ALL COUNTY
IJAH FLETCHER - ALL CLASSIFICATION
ERICA FARSANG- SCHOLAR ATHLETE
 
GIRLS SWIMMING & DIVING-Post Season
KAYLA CORBETT - ALL CONFERENCE
GIANNA CALI - ALL CONFERENCE
VALENTINA PETRUSO - ALL CONFERENCE
AMBER PELCZYNSKI - ALL CONFERENCE
 
 
 
 
 
CLOSE