• HICKSVILLE HIGH SCHOOL
    POST SEASON AWARDS
    2016-2017

    SPRING SCHOLAR ATHLETE TEAM AWARDS
    VARSITY GIRLS TRACK

    Varsity Boys Track
    Varsity Boys Tennis
    Varsity Girls Lacrosse
    Varsity Girls Golf
    Varsity Boys Lacrosse
    Varsity Softball
    Varsity Girls Track

    SOFTBALL - PLAYOFFS
    IRELAND NORMILE- ALL COUNTY
    CARLY SCHULTHEISS –ALL COUNTY HONORABLE MENTION    
    MAGGIE PANICO -ALL COUNTY HONORABLE MENTION    
    ALLCONFERENCE – ALISSA BALETTA
    SENIOR SCHOLER ATHLETE-GABRIELLA SPINELLA

    BASEBALL- PLAYOFFS
    PETER CAPEL – ALL COUNTY
    ALL LEAGUE – TERENCE WONG   
    ALL LEAGUE- AUSTIN MARS

    BOYS LACROSSE
    DOUG CHASE – ALL COUNTY
    STEPHEN KETELSEN – ALL CONFERENCE/ ACADEMIC ALL CONFERENCE
    CONNOR DALTON – ALL LEAGUE
    GREG SHYNE – ALL LEAGUE

    GIRLS LACROSSE-PLAYOFFS
    ALLCOUNTY- KERIN HEUSER
    ALL CONFERENCE – CAMERON ISNARDI
    ALL CONFERENCE – ALEXA LOMANGINO
    ALL CONFERENCE- PAIGE WALKER
    UNSUNG HERO/SCHOLAR ATHLETE AWARD- EMILY JONAS

    BOYS SPRING TRACK
    ALL DIVISION -  ANTONIO AGUILLAR

    ____________________________________

    WINTER SCHOLAR ATHLETE TEAMS
    VARSITY GIRLS BASKETBALL
    VARSITY GIRLS WINTER TRACK
    VARSITY BOYS WINTER TRACK
    VARSITY CHEERLEADING
    VARSITY BOYS SWIMMING & DIVING
    VARSITY KICKLINE
    VARSITY GYMNASTICS
     
     VARSITY GIRLS BASKETBALL
    ALL COUNTY - JULIA BENTREWICZ
    ALL COUNTY / ALL DEFENSIVE TEAM - IJAH FLETCHER
    ALL CONFERENCE  - ASHLEY YANOPULOS
    ALL CONFERENCE- CARLY SCHULTHEISS
    SCHOLAR ATHLETE - GURWIN JAMMU


    VARSITY BOYS SWIMMING
    ALL CONFERENCE- 200 YARD MEDLEY RELAY
    ETHAN DONG, CHRIS KIM, JASON YANG, DHANUSH SIVASANKASAN
    ALL CONFERENCE 400 FREESTYLE RELAY
    BRIAN BINETTI, ETHAN DONG, JASON YANG, DHANUSH SIVASANKASAN
    ALL CONFERENCE200 FREESTYLE RELAY
    BRIAN BINETTI, CHRIS KIM, JASON YANG, DHANUSH SIVASANKASAN
    ALL CONFERENCE- 220 FREESTYLE- ETHAN DONG
    ALL CONFERENCE- 500 FREESTYLE- DHANUSH SIVASANKASAN
    ALL CONFERENCE- 100 BACKSTROKE- ETHAN DONG
     

     
    VARSITY BOYS BASKETBALL
    ALL COUNTY - CONNOR McPARTLAND
    ALL CONFERENCE- STEVEN PAVLAK
    ALL CONFERENCE - AMRINDER SINGH

    VARSITY GIRLS BOWLING
    ALL STATE/ALL COUNTY- COLLEEN KINSEPP
    ALL LEAGUE - RACHEL DEJESUS
    ALL CONFERENCE - JENNIFER URBINA

    VARSITY WRESTLING
    All Conference -  113 lbs- Roheen Sahebzada
    All Conference -  113 lbs- Guillermo Reyes
    All Conference -   126 lbs- Harry Shoal
    All Conference -  132 lbs- Jon Scully
    All Conference -   170 lbs- Syed Shah
    All Conference -   220 lbs Harkamal Singh
    All Conference -   220 lbs- Tyler Krom-Power
     
     
    VARSITY GYMNASTICS
    Jessica Corrado
    All County Vault
    All County Uneven Bars
    All County Balance Beam
    All County Floor Exercise
    John Curtis Club Award

    Kayla Corbett
    All County Vault
    All County Uneven Bars
    All County Balance Beam
    All County Floor Exercise

    Mackenzie Jennings
    All County Honorable Mention Vault
    All County Honorable Mention Uneven Bars
    All County Honorable Mention Balance Beam

    Molly Baer
    All Conference Balance Beam

    Angelica Golebiewski
    All Conference Vault
    Section 8 Spirit Award
     
     __________________________________________________________________________________________
     
     
     FALL SCHOLAR ATHLETE TEAMS
    VARSITY GIRLS SOCCER
    VARSITY GIRLS TENNIS
    VARSITY BOYS CROSS COUNTRY
    VARSITY BOYS CROSS COUNTRY
    VARSITY CHEERLEADING
    VARSITY GIRLS SWIMMING & DIVING
    VARSITY KICKLINE
    VARSITY BOYS VOLLEYBALL
    VARSITY GIRLS VOLLEYBALL 
     
    BOYS SOCCER
    CONFERENCE CHAMPIONS
    MATTHEW SLOAN - ALL COUNTY/1ST TEAM ALL LONG ISLAND/ALL STATE/ALL REGION/ALL AMERICAN
    JIM STEEN AWARD - NASSAU COUNTY'S BEST PLAYER (2nd CONSECUTIVE YEAR)


    STORM STRONGIN - ALL COUNTY/ALL REGION/ALL STATE/ 2nd TEAM ALL LONG ISLAND

    CONNER McPARTLAND- ALL COUNTY
    JOSE GILL-MEJIA - ALL CONFERENCE
    STONE STRONGIN - ALL CONFERENCE
    CHRIS ORTIZ- ALL CONFERENCE
    RICHARD FARIA- ALL CONFERENCE
    JON ROJAS- ALL CONFERENCE

    BOYS CROSS COUNTRY
    AARON LI- ALL COUNTY

    BOYS VOLLEYBALL
    CONFERENCE CHAMPIONS
    PAUL DRAGO - ALL COUNTY HONORABLE MENTION
    BILLY SULLIVAN - ALL CONFERENCE

    GIRLS SOCCER
    CONFERENCE CHAMPIONS
    EMILY JONAS- ALL COUNTY/ALL COUNTY SCHOLAR ATHLETE
    DANIELLE JONAS- ALL COUNTY/ALL STATE
    KAYLIEGH GOODRICH - ALL COUNTY/ALL STATE/2nd TEAM ALL LONG ISLAND
    SABRINA BELL-  ALL CLASSIFICATION
    NICOLE ABENANTE- ALL CLASSIFICATION
    DANA POETZSCH - ALL CONFERENCE
    JULIA BENTREWICZ- ALL CONFERENCE

    GIRLS CROSS COUNTRY
    KERRIN- HEUSER- ALL CONFERENCE
    HENA IFTKHAR- ALL CONFERENCE


    GIRLS VOLLEYBALL 
    CONFERENCE CHAMPIONS
    KATHERINE MAHER - CONFERENCE COACH OF THE YEAR
    EMILY MARKAKIS - ALL COUNTY
    RAEANN DONG - ALL COUNTY
    IJAH FLETCHER - ALL CLASSIFICATION
    ERICA FARSANG- SCHOLAR ATHLETE
     
    GIRLS SWIMMING & DIVING-Post Season
    KAYLA CORBETT - ALL CONFERENCE
    GIANNA CALI - ALL CONFERENCE
    VALENTINA PETRUSO - ALL CONFERENCE
    AMBER PELCZYNSKI - ALL CONFERENCE