HS Post Season Athletic Awards/Honors


POST SEASON AWARDS


2018-2019


FALL SCHOLAR ATHLETE TEAMS

VARSITY GIRLS SOCCER
VARSITY GIRLS TENNIS
VARSITY BOYS CROSS COUNTRY
VARSITY GIRLS CROSS COUNTRY
VARSITY GIRLS SWIMMING
VARSITY KICKLINE
VARSITY BOYS VOLLEYBALL
VARSITY GIRLS VOLLEYBALL


BOYS SOCCER
Matthew Thayer - All Conference
Luke Hoffman - All Conference
Javier Caceras  - All County Honorable Mention
Stone Strongin - All County

GIRLS TENNIS
All Conference  
Divya Dommaraju
Aarshia Hukmani
All Division 
Aarshia Hukmani  
Dennise Huaman  
Purnima Sengupta  
Cindy Cheng 
Anjali Ranu  
Yce Mercado
Esmeiry Ventura  
Varsha Rajendran 
Chelsea Christian  
Keiri Cabrera  
Salina Ho 
 
Maya Persaud 
Charlotte Hackbarth
Jing Wang 

GIRLS SWIMMING
Scholar Athlete Award: Krisia Romano
All Conference (3rd in the conference) 200 Freestyle- Amber Pelczynski
All Conference (2nd in the conference) 200 Freestyle Relay- Krisia Roman, Amber Pelczynski
Akanksha Prabhakaran, Kayla Corbett

GIRLS SOCCER
Kate Cimino- All Classification
Nina Carlomusto -All Classification
Nicole Abenante -All Classification
Claudia Andrade- All Conference
Erin Fogarty- All Conference
Alexa Fasce- All Conference

BOYS VOLLEYBALL
Nick Scarpa - All Division 

CROSS COUNTRY
Shivansh Kumar - All-Conference. 
Christian Sekosan - All-Conference.
Aaron Li - All-County - finished 83rd  in the NYSPHSAA state meet.
Luis Carillo Rubio - All-County -finished   99th in the NYSPHSAA state meet.

FOOTBALL
Connor O'Keefe -All Conference  
Esai Garcia  - Chosen as starter for exceptional senior game (All-Star)

GIRLS VOLLEYBALL
Katarina Kobetitsch- All Conference
Cameron Barone- All Conference

 





 2017-2018

FALL POST SEASON HONORS

FALL SCHOLAR ATHLETE TEAMS

VARSITY GIRLS SOCCER
VARSITY GIRLS TENNIS
VARSITY BOYS CROSS COUNTRY
VARSITY GIRLS CROSS COUNTRY
VARSITY CHEERLEADING
VARSITY GIRLS SWIMMING & pING
VARSITY KICKLINE
VARSITY BOYS VOLLEYBALL
VARSITY GIRLS VOLLEYBALL

GIRLS SOCCER

All State / All County / Senior Scholar Athlete - Sabrina Bell

All County- Nicole Abernante

All Classification - Danielle Jonas

All Classification - Erin Fogarty

All Classification - Nina Carlomusto

All Conference- Nora Montera

All Conference - Kate Cimino

BOYS SOCCER
All County- Jose Gil-Mejia,

All County - Stone Strongin
All Conference- Chris Canales

All Conference- Francesco Cirigliano

All Conference- Ryan Miller

All Conference- Tyler Robertaccio

All Conference- Jon Rojas

GIRLS VOLLEYBALL
Received the Team "Sportsmanship Award" for Conference AA2
All County - Ijah Flecther
All Classification - Paige Walker

BOYS VOLLEYBALL
All pision - Ethan Dong

FOOTBALL
Voted "Most Improved Team- Conference I"
William Cornelius - Senior All Star Game

GIRLS SWIMMING
200 Free Relay: Amber Pelczynski, Gianna Cali, Maiya Hankins, Kayla Corbett
400 Free Relay: Kayla Corbett, Gianna Cali, Daniela Monta
no, Amber Pelcyznski