Options

HS Post Season Athletic Awards/Honors


POST SEASON AWARDS & HONORS

2023 - 2024



NYS SCHOLAR ATHLETE TEAMS

These teams have maintained a 90% GPA or better
throughout their respective season
Waukesha South - Team Home Waukesha South Blackshirts Sports
2023-2024 NYS SCHOLAR ATHLETE TEAMS

GIRLS BASKETBALL
GYMNASTICS
GIRLS BOWLING
BOYS BOWLING
GIRLS WINTER TRACK
BOYS WINTER TRACK
BOYS SWIMMING & DIVING
WINTER CHEERLEADING
GIRLS SOCCER
GIRLS SWIMMING & DIVING
GIRLS CROSS COUNTRY
FALL CHEERLEADING
KICKLINE
GIRLS TENNIS
GIRLS VOLLEYBALL
BOYS CROSS COUNTRY
BOYS VOLLEYBALL



POST SEASON HONORS
Achievements and Awards Clipart-trophy surrounded with decorative laurel


FALL POST SEASON HONORS

GYMNASTICS
Alyssa Todaro - All County
Alexa Danzi- All County
Alexis Fox- All County
Emily Cruz -All Conference
Emma Beauzil  -All Conference
Adriana White -All Conference
Koey Lam -All Conference
Nikki Lam -All Conference
Hailey McHenry -All Conference
Viktoria Doskocil -All Conference
Most Improved Player Award - 
Sportsmanship Award - 
Coaches Award - 
Coaches Award - 
Spirit Award
 - 

GIRLS BASKETBALL
Catherine Perrucci - All County
Angelina Yegoryan - All Conference
Most Improved Player Award - 
Sportsmanship Award - 
Coaches Award - 
Coaches Award - 
Spirit Award
 - 

GIRLS TENNIS

**Undefeated Conference Championship at 14-0**

USTA Eastern Long Island Sportsmanship Award - 
Misha Jain
All ConferenceKimberly Widjaja
All ConferenceBianca Parlog
All ConferenceAlexis Christian 
All Division -  Valentina Tringali
All Division -  Abjeet Kaur
All Division -  Sruthi Nanugonda
All Division -  Eliza Aamir
All Division -  Brianna Atis
All Division -  Crisbel Verdugo
All Division -  Christina D'Costa
All Division -  Yasemin Mergen
All Division -  Diya Kumar
All Division -  Alexis Christian
All Division -  Bianca Parlog
All Division -  Kimberly Widjaja
MVP
 Award - Kimberly Widjaja
Most Improved Player Award - Alexis Christian
Sportsmanship Award - Smantha Singh
Coaches Award - Diya Kumar 
Coaches Award - Sakshi Kalia
Spirit Award
 - Val Tringali

GIRLS SWIMMING & DIVING
All County 200 free- Kayla Kulier  ** 1:55.23.   school record
All Division 100 free- Kayla Kulier***.  54.26 school record
All Conference 200 Free Relay Jennie Zhang, Melanie Unger, Isabella Molina, Kayla Kulier
**200 free relay school record 1:46.92***

All Conference 100 back - Kayla Kulier
All Conference 200 free -Jennie Zhang
All Conference 100 free - Jennie Zhang
All Division 50 free - Jennie Zhang
All Division 100 free - Jennie Zhang
All Conference Diving - Alexa Danzi
All Division Diving - Alexa Danzi
All Conference 500 free - Samantha Taggart
All Conference 400 free relay - Jennie Zhang, Melanie Unger, Samantha Taggart, Kayla Kulier
All Division 200 free relay - Jennie Zhang, Melanie Unger, Samantha Taggart, Kayla Kulier
All Division 400  free relay - Jennie Zhang, Melanie Unger, Samantha Taggart, Kayla Kulier
Scholar Athlete Award-  Melanie Unger
MVP Award - Kayla Kulier
Most Improved Award - Stephanie Callan
Sportsmanship Award - Melanie Unger
Coaches Award – Alexa Danz
Spirit Award – Catherine Perrucci
     

GIRLS SOCCER
*Reached the Playoffs*

Conference Goalie of the Year- Marissa Price

All County- Marissa Price
All County- Olivia Debattista
All County Honorable Mention - Nicole Casper
All County Honorable Mention - Olivia Hoffmann
All Conference - Kalliopi Vangelatos
Senior Scholar Athlete- Christine DiGilio
MVP Award– Marissa Price
Spirit Award – Christine DiGilio
Coaches Award – Olivia Hoffman
Most Improved Award– Maria O’Connell
Sportsmanship Award – Olivia Debattista
Senior All Star Game Participants: Olivia Hoffman, Marisa Price,
Nicole Casper, Maya Villatoro

GIRLS CROSS COUNTRY
*Team reached the NYS Qualifier*
All County – Allison Chun
All Conference- Eva Mathew
MVP Award -    Eva Mathew
Most Improved Player Award – Marwa Yasar 
Sportsmanship Award- Suchary Subedi
Coaches Award- Allison Chun 
Spirit Award- Mayuri Kumar

BOYS CROSS COUNTRY
*Team reached the NYS Qualifier*
MVP Award-    Jason Mathew 
Most Improved Player Award– Manveer Sahansra 
Sportsmanship Award- Mukarram Mehta
Coaches Award- Garrett Viola 
Spirit Award- Mahboob Mian

BOYS SOCCER
All County - Chris Costa Connors 
All County Honorable Mention - Sean Torlincasi
All Conference - Landon Rasidakis
All Conference - Pedro Escobar 
MVP Award – Pedro Escobar
Spirit Award – Armaan Mashriqi
Coaches Award – Sean Torlincasi
Most Improved Award – Marc Loredo
Sportsmanship Award – Malik Mashriqi

FOOTBALL
All County Honorable Mention - Frank Barravechia
All Conference- Anthony Valentino
MVP Award - Frank Barravechia
Most Improved Player Award – Jalen McFarland 
Sportsmanship Award- Aidan Masterson
Coaches Award- Anthony Valentino 
Spirit Award- Brandon Valle
Senior All Star Game Participants: Frank Barravechia 


BOYS VOLLEYBALL

All Conference-Rohan Shah

All Conference -Asher Joo

MVP Award - Rohan Shah
Most Improved Player Award - Aidan Chan
Sportsmanship Award - Jack Beaudette
Coaches Award - Muhammed Cheema
                                                             Spirit Award - Sukhie Singh
                                                                      

GIRLS VOLLEYBALL
Amanda Sneyd - All County Honorable Mention
Julianna Olecki- All Conference
MVP Award- Amanda Snyed/ Sasha Ger
Most Improved Player Award - Vanessa Flanagan
Sportsmanship Award- Madison Tarra
Coaches Award- Heather Mane
Spirit Award- Suhani Ranu

CHEERLEADING
MVP Award - Nikki Lam
Most Improved Player Award- Siya Shah
Sportsmanship Award - Sabrina Graceffa
Coaches Award - Emma Kennelly
Spirit Award - Jillian Fields